Çoklu Ortam Tasarım İlkeleri

Geliştireceğiniz sunumlarda kullanacağınız çoklu ortam dosyalarını aşağıdaki ilkeler doğrultusunda geliştirmeniz, bu materyallerin öğrencilerin öğrenmeleri üzerinde daha olumlu sonuçlar ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır:

  •  Çoklu gösterim ilkesi: Bir açıklamayı sadece metinsel veya işitsel yapmak yerine resim ve işitsel materyaller kullanarak yapın. Örneğin, bisikletin nasıl sürüldüğüne dair bir metni sadece okumak veya duymak yerine, hem duymak hem de bir animasyonla izleyebilmek öğrencinin bu bilgiyi daha rahat hatırlamasına ve kullanmasına izin verecektir.

 

  • Bitişiklik ilkesi: Çoklu ortam dosyaları ile bir sunum yapıyorsanız, bunları ayrı ayrı değil beraber sunun. Örneğin, bisikletin nasıl sürüldüğüne dair işitsel metni ve animasyon dosyasını aynı anda beraber sunun. Bu iki dosyadan ilk önce işitsel, ardından görsel olanı sunmak öğrencinin bilgiyi hatırlamasını ve transfer etmesini zorlaştıracaktır.

 

  • Dikkat bölünmesi ilkesi: Bir ekranda çoklu ortam açıklama sunacaksanız, açıklama metnini ekranda görsel metin olarak değil, işitsel olarak verin. Örneğin, ekranda bir yıldırımın meydan gelmesi ile ilgili animasyon izleyen bir öğrenci, animasyonla ilgili açıklamayı ekran metni olarak izlemek yerine, işitsel olarak dinleyerek konuyu daha iyi anlayabilir.

 

  • Bireysel farklılıklar ilkesi: Yukarıdaki ilkelerde bahsedilen durumlar, özellikle anlatılan konuyla ilgili hazır olma durumları daha düşük öğrencilerde, hazır olma durumları daha yüksek öğrencilere göre  daha sıklıkla görülmektedir. Bunun sebebi, ön bilgi seviyesi yüksek öğrencilerin bir konuyla ilgili bir metni işitirken veya ekrandan okurken konuyla ilgili resimleri kendi zihinlerinde oluşturabilme becerileri gösterilebilir. 

 

  • Uygunluk ilkesi: Bir çoklu ortam açıklama verirken, konuyla ilgili açıklamayı mümkün olduğunca kısa ve öz tutun.

 

 

 


Yazar : admin

Çoklu Ortam Tasarım İlkeleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Bağlantılar